Dziurawiec zwyczajny

Dziurawiec zwyczajny

Reguluje przemianę materii, odkaża, regeneruje tkankę nerwową.

Hypericum perforatum L.
Dziurawiec zwyczajny rośnie dziko. W Polsce możemy go spotkać na łąkach,
zboczach, przy drodze, na leśnej polanie.
Surowcem leczniczym jest ziele dziurawca. Zawiera ono flawonoidy, saponiny, czerwony barwnik antranoidowy (hyperycynę i jej pochodne, m.in. hiperforynę), olejek eteryczny, garbniki, kwasy organiczne, sole mineralne.

Napary z ziela stosowane są przy biegunkach, nieżytach jelit, zaburzeniach dróg żółciowych, nerwobólach, schorzeniach naczyń krwionośnych i miażdżycy naczyń, przy bezsenności oraz nadmiernej pobudliwości płciowej.

Ziele dziurawca ma wszechstronne działanie: przeciwzapalne, uszczelniające i ściągające na błonę śluzową przewodu pokarmowego. Dziurawiec jest moczopędny, żółciotwórczy, rozkurczający – sprawdza się przy wzdęciach i bólach brzucha, a także w stanach skurczowych dróg żółciowych. Ziele stosuje się w początkowych stadiach kamicy żółciowej oraz przy dolegliwościach wątroby.

Dziurawiec reguluje przemianę materii i pobudza trawienie. Działa kojąco i odkażająco na rany.
Regeneruje tkankę nerwową. Wyciąg z dziurawca ma również działanie uspokajające i przeciwdepresyjne. Używa się go w stanach wyczerpania nerwowego, uczucia niepokoju, zaburzenia równowagi nerwowej.

Należy pamiętać, iż dziurawca nie powinno się spożywać przy ekspozycji na promienie słoneczne. Przebywanie dłuższy czas na słońcu po przyjęciu większych dawek grozi porażeniem, kończącym się nawet śmiercią.
Zewnętrzne stosowanie dziurawca:

– trudno gojące się rany miażdżone,
– owrzodzenia,
– oparzenia.

Dziurawiec z powodzeniem wykorzystywany jest również w suplementach diety,
znajdziemy go m.in. w produkcie Lymphosan Pure Life firmy Siberian Health – Syberyjskie Zdrowie.

Źródło: M. Polakowska. Leśne rośliny zielarskie.
Teresa Lewkowicz – Mosiej. Rośliny lecznicze.